Zostali Przedszkolakami
Skupienie i silne emocje były widoczne na twarzach 29 dzieci z oddziału przedszkolnego. Wszystko to za sprawą uroczystego ślubowania i pasowania na przedszkolaka jakie miało miejsce w dniu 25.11.08.
Po prawie 3 miesiącach pobytu w szkolnej zerówce maluchy pod kierunkiem Pani Anny Lorenc zadebiutowały w recytacji wierszy, śpiewie piosenek, pląsali i inscenizowali. Już po prezentacji artystycznej pani dyrektor Barbara Kowalska - Tomicka dokonała pasowania oraz wręczyła symboliczne upominki.
Następnie głos zabrał Pan Wacław Stasiuk – przewodniczący Rady Gminy Białopole. Złożył dzieciom życzenia aby nowy rozdział w ich życiu w doli przedszkolaka przyniósł im wiele radości oraz ciekawych doświadczeń. Aby umilić przedszkolakom to ważne wydarzenie nasz gość podarował maluchom słodycze.
Międzyszkolny Konkurs o Gminie Białopole
24 marca odbył się w Zespole Szkół w Białopolu V Międzyszkolny Konkurs o Gminie Białopole „Z pól pobielonych skrawek świata”, adresowany dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Organizatorami konkursu przeprowadzanego od pięciu lat wg formuły autorstwa Ireny i Tadeusza Starykiewiczów był Zespół Szkół w Białopolu oraz Wójt Gminy Białopole. Jego celem była promocja Gminy Białopole poprzez popularyzację wiedzy na jej temat, integracja środowisk uczniowskich z gmin przygranicznych powiatu chełmskiego i hrubieszowskiego oraz realizacja aktywizującej formy współpracy adresowanej do środowisk szkolnych zainteresowanych gmin.
Konkurs został przeprowadzony w formie testu wyboru. Jego zwycięzcą spośród uczniów szkoły podstawowej został Daniel Krasnowski z Zespołu Szkół w Białopolu. II miejsce zajął Łukasz Adamczak z Zespołu Szkół w Białopolu, a III Justyna Pomarańska z Zespołu Szkół w Białopolu. W kategorii gimnazjum zwyciężył Dariusz Budzicki z Gimnazjum w Moniatyczach. II miejsce zajęły uczennice Monika Piekaruk i Barbara Jankowska z Publicznego Gimnazjum w Białopolu, zaś III miejsce Dorota Sobowicz z Gimnazjum w Moniatyczach.
Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe i dyplomy, a nauczyciele, którzy przygotowali uczniów do udziału w konkursie – podziękowania.
Wiwat Maj, 3 Maj
W dniu 30 kwietnia 2009 r. w przededniu obchodów 218. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja młodzież naszej szkoły podczas uroczystego apelu przypomniała wszystkim to doniosłe wydarzenie. Konstytucja 3 Maja była pierwszym w Europie a drugim tego rodzaju dokumentem prawnym na świecie. Uchwalono ją w niezwykle trudnym dla Polski momencie i miała być ostatnią próbą ratowania polskiej niepodległości przed zaborczą polityką naszych ówczesnych sąsiadów.
Montaż słowno-muzyczny przygotowali uczniowie gimnazjum pod kierunkiem Pani Beaty Rondoś-Krasnowskiej i Pana Mirosława Domańskiego.
Armia Krajowa
Jak co roku w rocznicę upamiętniającą powstanie Armii Krajowej w Zespole Szkół w Białopolu w dniu 27 lutego 2009 r. odbył się uroczysty apel. Młodzież przygotowała montaż słowno-muzyczny, który upamiętniał bohaterską postawę żołnierzy Armii Krajowej i przybliżył młodym pokoleniom tę jakże odległą im historię. W apelu uczestniczyli świadkowie tamtych wydarzeń – przedstawiciele Gminnego Koła Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych: Bolesław Wiktor, Wacław Gąsiorowski, Henryk Łukaszewski i Tadeusz Futyma oraz przedstawiciele władz samorządowych: Wójt Gminy Białopole Henryk Maruszewski i Przewodniczący Rady Gminy Wacław Stasiuk. Apel przygotowały panie: Wioletta Lachowska i Joanna Rondoś.
Zakończenie roku szkolnego 2008/2009
19 czerwca 2009 r. o godzinie 7.30 w Zespole Szkół w Białopolu zadźwięczał upragniony ostatni dzwonek, a tym samym rok szkolny 2008/2009 przeszedł do historii. Zanim jednak rozpoczęły się wakacje Pani Dyrektor w obecności wszystkich pracowników szkoły, uczniów, rodziców i zaproszonych gości – Wójta Gminy Białopole Henryka Maruszewskiego i Przewodniczącego Rady Gminy Wacława Stasiuka wręczyła uczniom świadectwa i nagrody za najlepsze wyniki w nauce. Najpierw jednak Pan Wójt przyznał nagrody najlepszym uczniom kończącym szkołę podstawową i gimnazjum:
Nagrody dyrektora szkoły otrzymali:
Klasa I 1. Jakub Błaszczuk 2. Mateusz Kasietczuk 3. Magdalena Pawelec 4. Piotr Stadnicki 5. Julia Tates 6. Patryk Waszyński 7. Manuela Woch 8. Łucja Zarek
Klasa II 1. Natalia Daniluk 2. Wiktor Grela 3. Paweł Komarowski 4. Michał Krakiewicz 5. Aleksandra Nowosad 6. Patryk Rząd 7. Przemysław Skoczylas 8. Weronika Szpunar 9. Norbert Włodarczyk
Klasa III 1. Jakub Gałczyński 2. Maciej Grądzki 3. Łukasz Adamczak 4. Michał Billewicz 5. Weronika Daniluk 6. Paulina Jarzynowska 7. Dominik Krasnowski 8. Paulina Łój 9. Izabela Marynowska 10. Rafał Nowaczewski 11. Karina Prucnal 12. Paula Wielgus
Klasa IV 1. Karol Kicun 2. Dominika Pawelec 3. Justyna Raczyńska 4. Mateusz Tkaczyk
Klasa V 1. Konrad Adamczak 2. Karolina Brysiak 3. Jagoda Gniecka 4. Paulina Kamińska 5. Kinga Kusy 6. Paweł Lachowski 7. Patryk Skoczylas 8. Justyna Pomarańska 9. Natalia Worobij 10. Kamil Woch
Klasa VI 1. Nina Domańska 2. Angelika Gałczyńska 3. Daniel Krasnowski 4. Piotr Ostrowski
Klasa I A 1. Marlena Jasińska 2. Magdalena Skwarek 3. Oktawia Tomicka Klasa I B 1. Piotr Skoczylas 2. Anna Kępowicz 3. Kamil Kubiński
Klasa II A 1. Anna Karczmarczyk 2. Justyna Kamińska Klasa II B 1. Justyna Szurma 2. Klaudia Tates 3. Rafał Szwedo
Klasa III A 1. Ewelina Majchrzak 2. Patrycja Tokarska 3. Michał Kamiński 4. Justyna Czarnecka
Klasa III B 1. Marta Raczyńska 2. Szymon Szurma 3. Anna Pędzelka 4. Natalia Rudzka
Spotkanie z kombatantami
W dniu 2 czerwca 2009 r. młodzież z Zespołu Szkół w Białopolu wraz z Panią Dyrektor uczestniczyła w bardzo podniosłej uroczystości w Urzędzie Gminy. Sztandar Publicznej Szkoły Podstawowej otrzymał odznakę „Za zasługi dla ZKRPiBWP” za wytrwałość i skuteczność w społecznym działaniu na rzecz rozwoju ruchu kombatanckiego i krzewienia jego pięknych tradycji. Odznaczenie to zostało przyznane szkole na wniosek przedstawicieli Gminnego Koła Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, którzy systematycznie uczestniczą w uroczystościach szkolnych i są zapraszani do szkoły na lekcje historii i godziny wychowawcze. W ten sposób młodzież poznaje ojczystą historię nie tylko z kart podręczników, ale również od bezpośrednich świadków tych wydarzeń.
Aby uświetnić tak wspaniałą uroczystość młodzież przygotowała krótką część artystyczną pod kierunkiem nauczycielek historii: Wioletty Lachowskiej i Joanny Rondoś wywołując tym samym u wszystkich uczestników ogromne wzruszenie. Młodzież w ramach podziękowań otrzymała od kombatantów słodycze.
Wycieczka do Warszawy
W dniu 2 czerwca 2009 r. panie z nauczania zintegrowanego Alicja Rusak i Maria Wielgus zorganizowały wycieczkę do Warszawy dla uczniów klas młodszych. Oprócz organizatorów opiekunami wycieczki były panie: Beata Rondoś-Krasnowska i Ewelina Dolińska. Podczas wyjazdu uczniowie zwiedzali Oceanarium , w którym podziwiano festiwal prawdziwych ryb drapieżnych. W trójwymiarowym kinie Orange Max dzieci miały możliwość zachwycać się trikami wykorzystanymi w filmie Potwory . Na lotnisku Okęcie z tarasu widokowego uczniowie oglądali przyloty i odloty samolotów pasażerskich. Specjalną atrakcją były zabawy w Rodzinnym Centrum Rozrywki Hulakula, które dostarczyły dzieciom wiele radości i przyjemności. Wspólny obiad w restauracji okazał się więc nie tylko posiłkiem, ale i odpoczynkiem. Na zakończenie uczestnicy wycieczki kupili pamiątki w centrum handlowym.
Międzyszkolny Konkurs Mitologiczny "Odyseusz i inni"
W dniu 12 maja 2009 r. w Zespole Szkół w Białopolu odbyła się I edycja Międzyszkolnego Konkursu Mitologicznego ,,Odyseusz i inni”. Do konkursu przystąpiło 14 uczestników. Po godzinnych zmaganiach wyłoniono następujących laureatów: I miejsce- Robert Połajdowicz- SP w Święcicy (opiekun Pani Urszula Bartniczuk) II miejsce – Monika Grel- ZSO w Dorohusku (opiekun Pani Renata Sobczuk) III miejsce – Karolina Zawadka- SP w Czułczycach (opiekun Dorota Gmitruk) IV miejsce- Paweł Paluch- PSP w Strzelcach (opiekun Adam Albiniak) Przyznano również 3 wyróżnienia: 1. Klaudia Czarnecka - SP w Święcicy 2. Damian Makowski- SP Siedliszcze 3. Magdalena Krajewska- SP Czułczyce
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy a zwycięzcy wspaniałe nagrody książkowe ufundowane przez Zespół Szkół w Białopolu. Przygotowaniem i przeprowadzeniem konkursu zajęły się nauczycielki Zespołu Szkół w Białopolu: Wanda Koza, Marzena Karczmarczyk, Wioletta Lachowska, Joanna Rondoś.
Pokaz rycerski
W dniu 4 maja 2009 r. grupa artystyczna Rekonstrukto przedstawiła w Zespole Szkół w Białopolu pokaz pod hasłem: Życie i Kultura w Średniowieczu. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali opowieści o życiu rycerzy w średniowieczu Obejrzeli rycerski ekwipunek i uzbrojenie. Mieli okazję obejrzeć pokaz tańców dawnych a także pojedynki rycerskie. Na własnej skórze niektórzy uczniowie mogli przekonać się o surowości średniowiecznego prawa, gdyż zostali zakuci w dyby. Na koniec każdy chętny uczeń mógł z bliska obejrzeć rycerski ekwipunek i zmierzyć się w pojedynku z rycerzem. Ten pokaz na pewno długo zostanie w pamięci każdego widza.
20 maja w Zespole Szkół w Białopolu odbyła się kolejna, piąta edycja Konkursu „W kręgu „Pana Tadeusza”. W tym roku Konkurs zyskał rangę wojewódzką, a patronat honorowy objął nad nim Lubelski Kurator Oświaty. Otwarcia Konkursu dokonała Pani Dyrektor Barbara Kowalska – Tomicka w towarzystwie kierownika chełmskiego oddziału Kuratorium Oświaty w Lublinie – Pana Dariusza Olszaka. Uczestnicy odpowiadali na 60 pytań dotyczących znajomości utworu. Nowością była możliwość korzystania z lektury podczas konkursowych zmagań. Tytuł laureata uzyskali: Aneta Komar z Gimnazjum im. J. I. Kraszewskiego w Milanowie, Oskar Błaszczuk z Zespołu Szkół w Wyrykach, Natalia Roman z Zespołu Szkół w Sawinie, Magdalena Kucharuk z Zespołu Szkół Samorządowych – Gimnazjum w Komarówce Podlaskiej, Ewelina Lipiak i Patryk Harasim z Publicznego Gimnazjum w Sielcu. Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w Konkursie, otrzymali pamiątkowe listy z autografem Andrzeja Wajdy i z gratulacjami doskonałej znajomości dzieła Adama Mickiewicza oraz z życzeniami dalszych sukcesów i kontynuowania literackich zainteresowań i pasji od słynnego reżysera. Było to wielką niespodzianką i miłym zaskoczeniem dla uczestników konkursu i ich opiekunów. Czworo laureatów z czołowych miejsc otrzymało nagrody rzeczowe ufundowane przez Panią Dyrektor Zespołu Szkół w Białopolu – Barbarę Kowalską -Tomicką, zaś pozostali uczniowie, a także opiekunowie uczestników Konkursu upominki w formie książek i pomocy dydaktycznych ufundowane przez Wydawnictwo Gaudium oraz Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe. Zanim jednak wręczono nagrody i dyplomy, uczestnicy Konkursu a także młodzież z Zespołu Szkół w Białopolu wzięli udział w spotkaniu z niezwykłymi gośćmi. Byli to aktorzy Alicja Jachiewicz oraz Stefan Szmidt. Artyści opowiadali o swoich kreacjach aktorskich, zaś Stefan Szmidt dodatkowo o ciekawostkach z planu filmowego „Pana Tadeusza”, w którym grał rolę Bartka Prusaka a ponadto był konsultantem w prawach łowiectwa. Goście chętnie udzielali też odpowiedzi na ciekawe pytania zadawane przez gimnazjalistów z Białopola. Spotkaniu towarzyszył pokaz slajdów z filmowymi rolami niecodziennych gości. Na zakończenie spotkania Państwo Alicja Jachiewicz i Stefan Szmidt, a także Pani Dyrektor Barbara Kowalska – Tomicka, Pan Dariusz Olszak, Pan Wójt Gminy Białopole Henryk Maruszewski i pozostali goście - Panowie Henryk Wujec i Jan Olszowski wręczyli listy, nagrody i dyplomy. V edycję Wojewódzkiego Konkursu „W kręgu Pana Tadeusza” przygotowali Irena i Tadeusz Starykiewiczowie.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
VII Powiatowy Przegląd Pieśni Maryjnej
W dniu 26 maja 2009 r. w
Zespole Szkół w Białopolu odbył się VII Powiatowy Przegląd
Pieśni Maryjnej zorganizowany przez Parafię w Białopolu,
Starostwo Powiatowe w Chełmie i Zespół Szkół w Białopolu.
Do przeglądu zgłosiło się 11 solistów i 13 zespołów w
czterech kategoriach wiekowych. Komisja w składzie: Anna
Radecka, Ewa Skiba, Elżbieta Kudrej
i Monika Durko po wysłuchaniu wszystkich uczestników
postanowiła nagrodzić następujących wykonawców:
Szkoła podstawowa kl. I – III zespoły
I miejsce – zespół
Iskierki z Publicznej Szkoły Podstawowej w
Strzelcach
wyróżnienie – zespół Motylki ze Szkoły Podstawowej w
Wołkowianach
Szkoła podstawowa kl. I – III soliści
I miejsce – Weronika Szpunar z Zespołu Szkół w Białopolu
II miejsce – Paulina Kurus ze Szkoły Podstawowej nr 2 w
Chełmie
III miejsce – Marta Karczmarczyk z Publicznej Szkoły
Podstawowej w Strzelcach
Szkoła podstawowa kl. IV – VI zespoły
I miejsce – zespół wokalny z Zespołu Szkół w Białopolu
II miejsce – zespół Błękitne kropelki ze Szkoły
Podstawowej nr 2 w Chełmie
III miejsce – zespół Teofil z Publicznej Szkoły
Podstawowej w Strzelcach
Szkoła podstawowa kl. IV – VI soliści
I miejsce – Emilia Rudzka ze Szkoły Podstawowej w Wołkowianach
II miejsce – Natalia Duranowska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w
Chełmie
Szkoły gimnazjalne –
zespoły ww
I miejsce – zespół Maestro z Zespołu Szkół w Białopolu
II miejsce zespół wokalny z Publicznego Gimnazjum w Sielcu
III miejsce zespół Intrada z Publicznego Gimnazjum
w Strachosławiu
Szkoły gimnazjalne – soliści
I miejsce – Paulina Bronicka z Zespołu Szkół w Białopolu
II miejsce – Joanna Krajewska z Gminnego Zespołu Szkół w
Dubience
III miejsce – Kamila Wałczyk z Publicznego Gimnazjum w
Strachosławiu
Szkoły ponadgimnazjalne – zespoły
I miejsce – Zespół Ave z I Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie
II miejsce – zespół Prima z Liceum
Ogólnokształcącego w Dubience.
Wyróżnione zespoły
otrzymały puchary, zaś soliści nagrody książkowe ufundowane
przez Starostwo Powiatowe w Chełmie. Wszyscy uczestnicy
otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Dzień Rodziny
Zespół Szkół w Białopolu gościł 4 czerwca 2009 r. gości zaproszonych na obchody Dnia Rodziny. Organizatorkami tego święta były panie: Anna Lorenc, Alicja Rusak, Maria Wielgus i Jadwiga Świdnicka. Imprezę uświetniły wiersze, piosenki i tańce. Następnie rodziców i dzieci zabawiali klauni, którzy przybyli Fabryczki Marzeń. Uczniowie mieli także okazję kupić popcorn i watę cukrową dzięki sponsorom – panu Mariuszowi Krasnowskiemu i prezesowi koła łowieckiego Basior panu Wiesławowi Ochęduszko. Na zakończenie zorganizowano ognisko i pieczenie kiełbasek.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wycieczka do nadleśnictwa Strzelce
Uczniowie klasy V Zespołu Szkół w Białopolu pod opieką nauczycielek: Ewy Wolnickiej i Joanny Rondoś korzystając ze zorganizowanych 17 czerwca 2009r. w Nadleśnictwie Strzelce dni otwartych mogli zapoznać się z pracą leśników. Rozmawiali z pracownikami nadleśnictwa zdobywając wiedzę na temat ochrony przyrody, zalesiania terenów, wyrębu lasów oraz właściwego zachowania się podczas pobytu w lesie. Następnie nasza przewodniczka Pani Tor pokazała nam pałacyk myśliwski Zamoyskich i poprowadziła nas ścieżką edukacyjną przez fragment lasu informując, jakie rzadkie okazy roślin i zwierząt można spotkać na tych terenach. Uczniowie zaobserwowali również jak wygląda praca w szkółce leśnej zanim niewielkie roślinki staną się okazałymi drzewami. Posumowaniem tego pełnego wrażeń dnia było tradycyjne ognisko i pieczenie kiełbasek.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|