Powrót

 

Start

 

 

 

 


 Projekt edukacyjny

kl. VIII

 Książka na koszulce - projekt koszulki młodzieżowej,

nawiązującej tematycznie do zakupionych nowości wydawniczych

- książek historycznych poświęconych historii XX wieku

Głównym celem projektu było zainteresowanie uczniów zakupionymi do biblioteki szkolnej książkami historycznymi nawiązującymi do historii XX wieku oraz popularyzowanie i kształtowanie gustów czytelniczych i rozbudzanie twórczej inwencji młodzieży.

12 czerwca w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa odbyła się kolejna akcja pod tytułem "Książka na koszulce". 

Uczniowie przynieśli na zajęcia języka ojczystego białe koszulki,  farbki i pędzle i zaczęli na nich kreślić: symbole Polski walczącej, imiona poszczególnych bohaterów historycznych, znaki, rekwizyty z przeczytanych książek historycznych ( ,,Żołnierze Wyklęci. Niezłomni bohaterowie”, ,,Polska. II Wojna Światowa”).  Uczniowie wypożyczali książki ze szkolnej biblioteki, z nowo zakupionego zasobu.

Koszulka stała się okazją do zaprezentowania np. wybranego bohatera, akcji pod Arsenałem, zredagowania CV postaci. Uczniowie czytali fragmenty książek, opowiadali sobie wzajemnie o bohaterach, zadawali pytania i poszukiwali odpowiedzi, określali swój stosunek do przedstawionych postaci, wskazywali na wartości prezentowane w utworze.

Przy okazji toczyła się dyskusja na temat współczesnego patriotyzmu i gotowości do poświęcenia dla drugiego człowieka. Zastanawialiśmy się nad tym, co znaczy być prawdziwym człowiekiem, czy wojna może być usprawiedliwieniem dla odbierania komuś życia, czy znamy przykłady prawdziwej  przyjaźni wśród naszych najbliższych.

Młodzież podczas wykonywania tego zadania wykazała się nie lada kreatywnością tworząc oryginalną kolekcję t – shirtów z wyjątkowymi grafikami. Uczniowie poznali również fascynujące opowieści o niezłomnych bohaterach, żołnierzach antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, stawiających opór wobec sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. i 50. XX wieku.