VI Wojewódzki Konkurs

„W kręgu Pana Tadeusza

19 maja w Zespole Szkół w Białopolu odbyła się kolejna, szósta edycja Wojewódzkiego Konkursu W KRĘGU „PANA TADEUSZA”. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym,  patronat honorowy objął nad nim Lubelski Kurator Oświaty. W Konkursie uczestniczyli miłośnicy naszej narodowej epopei z Hrubieszowa, Rejowca Fabrycznego, Strupina Dużego, Horodła oraz z Białopola. Otwarcia Konkursu dokonała Pani Dyrektor Barbara Kowalska – Tomicka. Uczestnicy odpowiadali przez 45 minut na 50 pytań dotyczących utworu.

Młodzież, która wzięła udział w Konkursie, zaprezentowała wysoki poziom znajomości treści lektury. Wyrazy uznania należą się Nauczycielom, którzy znakomicie przygotowali uczniów do Konkursu.

Tytuł laureata VI Wojewódzkiego Konkursu W KRĘGU „PANA TADEUSZA” uzyskała Barbara  Popczyk z Gimnazjum Publicznego im. Królowej Jadwigi w Horodle, która zajęła I miejsce. Na II miejscu uplasowała się Paulina Bereza z Gimnazjum Publicznego              im. Jana Pawła II w Rejowcu Fabrycznym, a na III – Maria Podmokła z Publicznego Gimnazjum w Białopolu. Trzy uczestniczki, którzy otrzymały największą liczbę punktów, uhonorowano nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez Panią Dyrektor Zespołu Szkół w Białopolu – Barbarę Kowalską -Tomicką. Każdy uczeń, który wziął udział w Konkursie, otrzymał pamiątkowy list z gratulacjami doskonałej znajomości dzieła Adama Mickiewicza oraz z życzeniami dalszych sukcesów i kontynuowania literackich zainteresowań i pasji podpisany przez Michała Żebrowskiego, odtwórcę roli Tadeusza Soplicy w filmie „Pan Tadeusz” Andrzeja Wajdy. Było to wielką niespodzianką i miłym zaskoczeniem dla uczestników konkursu i ich Opiekunów. Ponadto wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni   książkami. Ufundowało je Wydawnictwo Znak, które, identyfikując się z celami Konkursu,  przekazało na jego potrzeby około 40 książek, będących zarówno nowościami jak  i najgłośniejszymi bestsellerami tego Wydawnictwa.

Po ogłoszeniu wyników Konkursu zainaugurowano funkcjonowanie strony internetowej Konkursu: www.wkregupanatadeusza.pl.

VI edycję Wojewódzkiego Konkursu  W KRĘGU „PANA TADEUSZA” przygotowali nauczyciele Zespołu Szkół w Białopolu, Irena i Tadeusz Starykiewiczowie, którzy są jednocześnie pomysłodawcami Konkursu  i autorami jego formuły.

Regulamin VI edycji Wojewódzkiego Konkursu W KRĘGU "Pana Tadeusza"

·         Organizatorzy konkursu:

Zespół Szkół w Białopolu

·         Uczestnicy konkursu:

Konkurs adresowany jest do zainteresowanych uczniów gimnazjów z terenu województwa lubelskiego.

·         Cele Konkursu:

-          rozwijanie zainteresowań humanistycznych;

-          popularyzacja twórczości Adama Mickiewicza wśród młodzieży gimnazjalnej;

-          zachęcenie do uważnej lektury Pana Tadeusza;

-          rozbudzenie uczuć patriotycznych i dumy płynących ze świadomości dobrej znajomości dzieła o wielkim znaczeniu dla polskiej literatury;

-          kształtowanie postaw szacunku do dziedzictwa kultury;

-          stworzenie zainteresowanym uczniom województwa lubelskiego możliwości wykazania się znajomością treści arcydzieła narodowej literatury w ramach konkursowej rywalizacji.

·         Termin Konkursu:  19.05.2010 r., godz. 10.00.

·         Przewidywany czas trwania Konkursu: 45 minut.

·         Regulamin Konkursu:

1. W Konkursie  mogą uczestniczyć uczniowie, którzy nie  brali udziału w jego poprzednich edycjach.
  2. Konkurs, przeprowadzony w formie pisemnej, będzie zawierał 60 pytań i składał się  z trzech części tematycznych:
    1. bohaterowie Pana Tadeusza,
    2. elementy tradycji szlacheckiej i obyczajowości polskiej szlachty  w narodowej epopei,
    3. ważne zdarzenia, przedmioty, zjawiska i elementy przyrody jako składniki świata przedstawionego w Poemacie.
  3. Zagadnienia konkursowe będą prezentowane w formie:
    1. pytań naprowadzających,
    2. cytatów,
    3. ilustracji.
  4. Uczestnicy Konkursu będą mogli korzystać z pomocy w postaci wydania Pana Tadeusza,  udostępnionej przez Organizatora Konkursu.
  5. Zwycięzcą Konkursu zostanie ten z uczestników, który zdobędzie największą liczbę punktów w konkursie.
  6. Laureatem Konkursu zostaje  uczestnik, który uzyska  co najmniej 80% maksymalnej liczby punktów możliwych do zdobycia w Konkursie.
  7. Dla zwycięzcy Konkursu oraz dwóch kolejnych uczniów z najlepszymi wynikami przewidywane są nagrody, dla laureatów, dyplomy laureata, zaś dla wszystkich pozostałych uczestników - dyplomy za udział w Konkursie.

Zespół Szkół w Białopolu

ul. I Armii Wojska Polskiego 35

22-135 Białopole

lub  drogą mailową:  zespolszkol_bialopole@op.pl albo  zgłaszać faxem pod numerem tel. - 82 5682219. do dnia 14.05.2010r.

Zachęcamy do udziału w konkursie  i zapraszamy!

Karta uczestnictwa

VI Wojewódzki Konkurs