Mistrzowie mitologii z Białopola
Pięcioro uczniów z Zespołu Szkół w Białopolu zostało laureatami Ogólnopolskiej Olimpiady Mitologicznej OLIMPUS 2016, której celem była popularyzacja i poszerzenie wiedzy na temat wierzeń starożytnej Grecji i Rzymu.
Jakub Wilgos i Michał Cor, uczniowie klasy II gimnazjum wykazali się doskonałą znajomością tematyki mitologicznej, osiągnęli bardzo wysokie wyniki.
Szymon Sarzyński, Julia Krasnowska i Kacper Krasnowski uczniowie klasy VI szkoły podstawowej, zafascynowani światem olimpijskich bogów, godnie reprezentowali w olimpiadzie Zespół Szkół w Białopolu. Uczniów do konkursu przygotowała polonistka Wanda Koza.
Wyniki cieszą tym bardziej, że uczniowie włożyli wiele wysiłku w opanowanie obszernego i niełatwego materiału książkowego, a odniesiony sukces jest potwierdzeniem ich zdolności oraz wytrwałości w realizacji zamierzonych celów.
Odniesione sukcesy są źródłem satysfakcji zarówno dzieci, jak i rodziców oraz nauczycieli.
Scenariusz imprezy
Pani Beata Mojsiejuk została laureatką i zajęła III miejsce w konkursie dla nauczycieli ogłoszonym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Chełmie i Redakcję biuletynu "Biblioteka Aktywna" na scenariusz imprezy z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Rozstrzygniecie konkursu nastąpiło 15 maja 2009 roku. Wszystkie nagrodzone scenariusze zostaną opublikowane w biuletynie "Biblioteka Aktywna".
Mistrz recytacji z Białopola
Czworo uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej Zespołu Szkół w Białopolu godnie reprezentowało szkołę w Powiatowym Konkursie Recytatorskim im. Marii Konopnickiej w Teresinie. Uczennice kl. III Nikola Burdzińska i Florentyna Kaczyńska uroczo deklamowały wiersze ,,Sposób na laleczkę” i ,,Skrucha Józi”. Nikola została wyróżniona w grupie wiekowej I - III. Do konkursu przygotowała je nauczycielka nauczania zintegrowanego Alicja Rusak.
Niezwykły kunszt recytatorski zaprezentował Kacper Krasnowski, który zajął I miejsce w grupie wiekowej ( kl. IV- VI). Uczeń wykazał w konkursie wysoki poziom artystyczny, zaprezentował fragment opowiadania Marii Konopnickiej ,,Mój zegarek”. Natomiast uczennica kl. VI Julia Kaczanowska niezwykle ciekawie wyrecytowała mało znany wiersz ,,Przygrywka”. Kacpra i Julię do konkursu przygotowała polonistka Wanda Koza.
Czytanie kluczem do sukcesu
Uczeń kl. IV Publicznej Szkoły Podstawowej w Białopolu - Hubert Wawrynek - został laureatem Powiatowego Konkursu Czytelniczego dla uczniów kl. IV- VI. Celem konkursu była popularyzacja czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych i twórczego myślenia, rozbudzanie wrażliwości estetycznej i literackiej. Uczeń wykazał się doskonałą znajomością ośmiu lektur: ,,Ten obcy”, ,,Tajemniczy ogród”, ,,Ania z Zielonego Wzgórza”, ,,Akademia Pana Kleksa”, ,,Bracia Lwie Serce”, ,,Chłopcy z Placu Broni”, ,,Lew, Czarownica i stara szafa”, ,,Szatan z siódmej klasy”. Uczeń kl. IV a reprezentuje nieliczne grono osób, które uwielbia czytanie. Literatura dla niego to realizacja słów Wisławy Szymborskiej: ,,Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła”.
Huberta do konkursu przygotowywała polonistka Wanda Koza. Serdecznie dziękujemy uczniowi za uczestnictwo w konkursie i gratulujemy sukcesu.
Zadaniem uczestników było stworzenie pracy literackiej lub plastycznej, odzwierciedlającej postać, osobowość i misję bł. Bolesławy, poprzez pryzmat dowolnie wybranych scen z Jej życia i działalności.
Daria napisała przepiękną modlitwę skierowaną do bł. Bolesławy Lament. Jej praca została wyróżniona przez komisję konkursową. Cechowała się wysokim poziomem artystycznym, bogatym i wiernym przekazem tematycznym oraz twórczym zaangażowaniem i wrażliwością duchowa autorki. Otrzymała ona dyplom oraz wiele nagród rzeczowych.
Sukces uczennicy Zespołu Szkół w Białopolu jest powodem do dumy zarówno nauczycieli, jak i rodziców Darii. Uczennice do konkursu przygotowywała nauczycielka języka polskiego pani Wanda Koza.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w twórczej pracy literackiej w przyszłości!
Poetyckie laury dla Białopola
Czworo uczniów z Zespołu Szkół w Białopolu zdobyło nagrody w XV Powiatowym Konkursie Poetyckim im. Pauliny Hołysz pod nazwą ,,Złote Pióro”. Konkurs został zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Chełmie i Publiczne Gimnazjum w Strachosławiu.
I miejsce uzyskał Jarosław Worobij uczeń kl. VI szkoły podstawowej, który napisał trzy urocze wiersze: ,,Tęsknię…”, ,,Ważne zadanie”, „Warzywne spory”. Wyróżnienia otrzymały także dwie uczennice - Julia Krasowska i Hanna Gągoł. Julka za ,,Odę do spaghetti”, zaś Hania za liryk ,,Porady dziadziusia”. Uczniów do konkursu przygotowywała polonistka Wanda Koza. Zaś w kategorii gimnazjum III miejscem nagrodzono Patrycję Wilgos, która napisała interesujące wiersze: ,,Niebo”, „Echo”, ,,Pomysłowy malarz”. Uczennicę do konkursu przygotowała nauczycielka języka polskiego Irena Starykiewicz.
Oprócz nagród książkowych młodzi poeci otrzymali tę najcenniejszą – almanach poezji, w którym znalazły się utwory wszystkich laureatów.
Wojewódzki konkurs
na prezentację multimedialną poświęcony życiu
i twórczości Henryka Sienkiewicza
Uczeń klasy I gimnazjum Adam Albiniak i uczennica klasy II Daria Jurczuk zostali laureatami Wojewódzkiego konkurs na prezentację multimedialną poświęconą życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza. Adam zajął I miejsce, Daria - II. Konkurs został ogłoszony przez Stowarzyszenie Nauczycieli Polonistów oddział w Lublinie i odbywał się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Lubelskiego Kuratora Oświaty. Rozstrzygnięcie jego miało miejsce w Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli 8 grudnia 2016 roku.
Adama do konkursu przygotowała Irena Starykiewicz, a Darię - Beata Mojsiejuk.