powrót

  ZNAWCY MITOLOGII GRECKIEJ

 

Pięcioro uczniów kl. VII Publicznej Szkoły Podstawowej w Białopolu uczestniczyło w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Mitologicznej OLIMPUS 2019, której celem była popularyzacja i poszerzenie wiedzy na temat wierzeń starożytnej Grecji.  Konkursy mitologiczne zawsze cieszą się u uczniów naszej szkoły dużym zainteresowaniem. Przygotowanie do ich udziału nie tylko porządkuje wiedzę na temat starożytnego świata, ale rozbudza ciekawość i wyobraźnię.

Wyniki naszej pięcioosobowej reprezentacji  dają prawdziwe powody do dumy. Zmierzyli się oni z trudnym i wymagającym szczegółowej wiedzy testem, który rozwiązywało 2545 uczniów z całej Polski. Najwięcej punktów otrzymał Adam Krakiewicz - 238 na 240 możliwych do uzyskania, tym samym uplasował się na  II miejscu w klasyfikacji ogólnopolskiej. Dyplom laureata  z wynikiem 216 pkt zdobył Hubert Wawrynek. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy uznania, wykazali się oni dobrą znajomością tematyki mitologicznej.

Uczniów do konkursu przygotowała polonistka Wanda Koza. Mitologia dla uczniów naszej szkoły na pewno nie jest piętą Achillesa, a odniesiony sukces jest potwierdzeniem ich zdolności oraz wytrwałości w realizacji zamierzonych celów.

 



Scenariusz imprezy

        Pani Beata Mojsiejuk została laureatką i zajęła III miejsce w konkursie dla nauczycieli ogłoszonym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Chełmie i Redakcję biuletynu "Biblioteka Aktywna" na scenariusz imprezy z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Rozstrzygniecie konkursu nastąpiło 15 maja 2009 roku. Wszystkie nagrodzone scenariusze zostaną opublikowane w biuletynie "Biblioteka Aktywna".


Start


 

Ortograficzny sukces uczennic

z Białopola  

w ogólnopolskim konkursie.

 

Noemi Słyk - uczennica kl. VII Publicznej Szkoły Podstawowej  w Białopolu uzyskała grawerowany dyplom laureata oraz nagrodę książkową za zajęcie I miejsca w OGÓLNOPOLSKIM DYKTANDZIE   (nie tylko) DLA MISTRZÓW zorganizowanym przez Instytut Rozwoju Oświaty.  Wyróżniona w tym konkursie została także Julia Ilasz, za zajęcie 13. miejsca.   

  W zmaganiach ortograficznych wzięło udział 823 uczniów z całej Polski, w tym 123 z województwa lubelskiego. Noemi uzyskała maksymalną ilość punktów- 140, Julia zaś 128.                                                                                  

Dyktando przeznaczone było dla uczniów szkół podstawowych, a jego celem stało się praktyczne wykorzystanie zasad ortograficznych  i interpunkcyjnych w formie zabawy edukacyjnej. Ortograficzne Mistrzynie wykazały się wiedzą zarówno praktyczną, jak również teoretyczną, pisząc dyktando oraz rozwiązując test wielokrotnego wyboru ze znajomości zasad pisowni trudnych wyrazów. Konkurs pozwolił urozmaicić program zajęć obowiązkowych i zmotywował uczniów do rozwijania swoich umiejętności i zainteresowań.

Do Ogólnopolskiego DYKTANDA (nie tylko) DLA MISTRZÓW przygotowywała się wraz z czternastoma  koleżankami i kolegami z kl. VII pod czujnym okiem polonistki Wandy Kozy.

 

 

 


Sukces naszych uczniów w ogólnopolskim konkursie

 

Dwoje uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Białopolu odniosło duży sukces w VII Ogólnopolskim Konkursie o ks. Stanisławie Konarskim „Ksiądz Stanisław Konarski – nasz współczesny”. Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy o życiu i dokonaniach księdza Stanisława Konarskiego, doniosłej postaci w dziejach narodu polskiego, propagowanie głoszonych przez niego wartości i odniesienie ich do czasów współczesnych. W konkursie wzięli udział uczniowie z całej Polski, a wśród nich z powodzeniem - uczniowie naszej szkoły. Za pracę literacką na temat działalności oświatowej ks. Stanisława Konarskiego Zosia Tarnawska z klasy 8 zajęła II miejsce, drugi nagrodzony - Dawid Chmielewski z klasy VI został wyróżniony za prezentację multimedialną przedstawiającą postać tego wybitnego Polaka.

Uczniów do konkursu przygotowała nauczycielka historii pani Wioletta Lachowska.

 

 

PATRIOTYZM JEST W NAS!

        Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Białopolu uzyskali wysokie lokaty w XIX Powiatowym Przeglądzie Pieśni i Poezji Powstańczej i Patriotycznej.

Organizatorami Konkursu było Starostwo Powiatowe w Chełmie i Publiczna Szkoła Podstawowa w Wojsławicach Kolonii. Przegląd  był przeprowadzany w dwóch oddzielnych kategoriach: pieśni patriotycznej i poezji patriotycznej.

Konkurs rozwijał zainteresowania literackie i muzyczne wśród dzieci i młodzieży, doskonalił umiejętności wyrażania siebie poprzez sztukę, propagował wartości patriotyczne  i kształtował wrażliwość duchową młodego pokolenia.

      W kategorii solista klas IV- VI szkoły podstawowej  I miejsce zdobyła Nikola Krasnowska

 W kategorii solista klas VII- VIII szkoły podstawowej II miejsce otrzymała Hanna Gągoł

 W kategorii zespół – I miejsce zajął zespół ,,Śpiewająca Szóstka”.

 Uczniów do konkursu przygotowywała nauczycielka muzyki Beata Rondoś- Krasnowska.

    W kategorii literackiej klas VII- VIII III miejsce przyznano Hannie Gągoł  za piękny wiersz ,,Fotografia”.       

 W kategorii literackiej klas IV- VI wyróżniony został Krzysztof Gągoł za utwór „Symbole narodowe”.

 Uczniów do konkursu przygotowywała nauczycielka języka polskiego Wanda Koza.

Magia książek

„Książki są jak okręty myśli żeglujące po oceanach czasu, troskliwie niosące swój drogocenny ładunek z pokolenia w pokolenie.” - Francis Bacon

Emilia Radelczuk z kl. V Publicznej Szkoły Podstawowej w Białopolu została laureatką – zajęła IV miejsce w Powiatowym Konkursie Czytelniczym zorganizowanym  przez Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli we współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Chełmie. Celem konkursu była: realizacja podstawy programowej w zakresie rozwijania kompetencji czytelniczych oraz upowszechniających czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży, rozbudzanie wrażliwości literackiej, twórczego myślenia oraz kształcenie nawyków właściwej rywalizacji.

         W konkursie tym została wyróżniona Kinga Głąb z kl. VI.

         Uczennice w ciągu kilku miesięcy miały przeczytać 7 książek wskazanych  w regulaminie: ,,Akademia Pana Kleksa”, ,,Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”, ,, Katarynka”, ,,Biblia: stworzenie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne, w tym o siewcy, o talentach, o pannach roztropnych, o miłosiernym Samarytaninie”, wybrane podania i legendy polskie, w tym o Lechu, o Piaście, o Kraku i Wandzie”, ,,Biały niedźwiedź”, ,,Kapelusz za 100 tysięcy”, ,,Magiczne drzewo (Czerwone krzesło)”.

          Po przeczytaniu lektur konkursowych uczennice upamiętniły ich treści na wykonanych własnoręcznie lapbookach, czyli książeczkach z interaktywną przestrzenią, które z pewnością przyczyniły się do zwiększania kreatywności, przedsiębiorczości i krytycznego myślenia.

 Prace uczestników konkursu w postaci lapbooków na temat literatury konkursowej zostały nadesłane drogą elektroniczną do LSCDN, zamieszczone na dysku Google i udostępnione członkom komisji, która dokonała ich oceny, według ustalonych wcześniej zasad.

Uczennice  do konkursu przygotowywały się pod kierunkiem nauczycielek języka polskiego- Emilka Radelczuk-  opiekun Wanda Koza, zaś Kinga Głąb- opiekun Diana Olejniczak.

 



Konkurs „Kangur Matematyczny”

 

     W bieżącym roku szkolnym 19 marca 2020 roku miała się odbyć kolejna edycja Międzynarodowego Konkursu "Kangur Matematyczny", ale w związku z zawieszeniem zajęć w szkołach Komitet Organizacyjny Konkursu Kangur Matematyczny podjął decyzję o przeprowadzeniu konkursu drogą internetową za pośrednictwem Platformy Dzwonek.pl w dniach 28.05 – 5.06.

     Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział 19 uczniów z klas od II do VIII. W kategorii Żaczek klasa II szkoły podstawowej wynik bardzo dobry uzyskał Jarosław Zieliński. Ucznia do konkursu przygotowywała wychowawczyni Dorota Kusy. W kategorii Maluch klasa IV szkoły podstawowej wynik wyróżniający otrzymała Marcelina Dowierciał. Uczennicę do konkursu przygotowywała nauczycielka matematyki Małgorzata Jawor. W kategorii Kadet klasa VII szkoły podstawowej wynik wyróżniający otrzymał Krystian Tomasik. Ucznia do konkursu przygotowywała nauczycielka matematyki Beata Mojsiejuk. Nagrodami są dyplomy, książki oraz karty prezentowe do Empiku za wyniki bardzo dobre zaś za wyróżnienia dyplomy i książki. Ponadto każdy uczestnik Konkursu otrzymał układankę logiczną – czteroelementowy TANGRAM.

      Konkurs ten został wpisany w 1994 roku do kalendarza imprez UNESCO, od lat odbywa się pod patronatem Rady Europy.
      Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny" w niezawodny sposób integruje dzieci i młodzież całego świata, bowiem w tym samym dniu uczniowie niemal wszystkich krajów Europy, a nawet uczniowie z Chin, Kanady, Australii, Rosji, RPA rozwiązują takie same zadania, a laureaci mają możliwość spotkań na wspólnych obozach i wędrówkach po świecie. Konkurs ten stał się sprawdzoną formą szerokiej popularyzacji matematyki wśród młodzieży szkolnej i przyczynia się do wzbudzenia zainteresowania tym przedmiotem.

      Rolę koordynatora szkolnego przy organizacji Międzynarodowego Konkursu "Kangur Matematyczny" w roku szkolnym 2019/2020 pełniła nauczycielka matematyki Beata Mojsiejuk.

 

Uczniowie z PSP w Białopolu najlepsi w Polsce!

 

Dwanaścioro uczniów klas VII Publicznej Szkoły Podstawowej w Białopolu uczestniczyło w Ogólnopolskim Konkursie ,,Orzeł Ortograficzny”. Konkurs rozwijał zainteresowania językiem polskim jako składnikiem dziedzictwa narodowego, urozmaicił program zajęć, stanowił cenne rozszerzenie programu nauczania, jednocześnie popularyzował naukę przez zabawę. Dał możliwość porównania poziomu wiedzy z rówieśnikami z terenu całej Polski.

Wyniki naszej dwunastoosobowej reprezentacji  stanowią prawdziwe powody do dumy. Zmierzyli się oni z trudnym i wymagającym szczegółowej wiedzy i umiejętności  testem z zakresu ortografii. Uczniowie wykazali  szczególne zainteresowanie przedmiotem, zaangażowanie w naukę i ambicję.

         I miejsce w kraju uzyskała Julia Ilasz, zaś na III miejscu uplasował się Kacper Gałczyński, VII miejsce zajęła Noemi Słyk, zaś IX- Emilia Babiniec i Iga Waszyńska.

Wymienieni uczniowie, którzy zajęli miejsca od I do X, otrzymali prestiżowy tytuł ,,Orzeł Ortografii”  wraz z dyplomem laureata konkursu, zaś pozostałym uczestnikom przyznano imienny dyplom uznania.

Uczniów do konkursu przygotowała polonistka Wanda Koza.  Polska ortografia dla wielu naszych uczniów nie ma tajemnic, zaś odniesiony sukces jest potwierdzeniem ich zdolności oraz wytrwałości w realizacji zamierzonych celów.