W kwietniu 2010 r. obchodzimy 70. rocznicę mordu polskich oficerów w Katyniu. Młodzież Zespołu Szkół w Białopolu pamiętając o tamtych wydarzeniach przygotowała apel, aby przybliżyć uczniom okoliczności i dzieje zbrodni katyńskiej. 22 kwietnia 2010 r. w obecności zaproszonych gości przedstawicieli Gminnego Koła Związku Kombatantów i Więźniów Politycznych Rzeczypospolitej: Henryka Łukaszewskiego, Wacława Gąsiorowskiego, Bolesława Wiktora i Tadeusza Futymy oraz władz gminnych Wójta Gminy Białopole Henryka Maruszewskiego i Przewodniczącego Rady Gminy Wacława Stasiuka uczniowie wykonali wzruszający montaż słowno-muzyczny doskonale oddający atmosferę tamtych zdarzeń.
Apel został połączony z sadzeniem DĘBU PAMIĘCI poświęconego pułkownikowi Tadeuszowi Narbuttowi. Podpułkownik w stanie spoczynku Tadeusz NARBUTT s. Prota i Joanny z Rusieckich, ur. 3 V 1883 r. w Bortkuniszkach k. Olity. Uczestnik I wojny światowej Wojska Polskiego od 1919. Służył w 17 pułku piechoty. W 1922 mianowany majorem. Do 1928 był zastępcą komendanta Szkoły Zbrojmistrzów. 3 V 1926 mianowany podpułkownikiem. Przeniesiony został do Składu Uzbrojenia nr 8 w Toruniu. Od 1931 w stanie spoczynku z przydziałem do kadry Okręgu Korpusu VIII. Zamordowany strzałem w tył głowy w Katyniu w 1940 r. W roku 2007 decyzją prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej awansowany do stopnia pułkownika. Nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji ,, Katyń – ocalić od zapomnienia ”, której celem jest uczczenie pamięci ofiar Katynia poprzez posadzenie dębów, które mają upamiętniać zamordowanych w Katyniu. Posadzenie dębu było możliwe dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Strzelce, które bezpłatnie ofiarowało sadzonkę dębu. Obok drzewa posadzonego przez kombatantów, władze i młodzież umieszczono pamiątkową tabliczkę, która ma przypominać postać płk Narbutta.
Do tamtej historii sprzed 70 lat życie dopisało kolejny rozdział, kiedy to 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęli najważniejsi przedstawiciele władz polskich na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Po zakończeniu uroczystości minutą ciszy wszyscy zgromadzeni uczcili pamięć ofiar z 1940 i 2010 r.