Powrót
Start

 

Wycieczka do Teatru im. Juliusza Osterwy i Narodowego Muzeum na Majdanku.

             8.04.2024 r. uczniowie kl. VIII i VII wraz z opiekunami: p. Marzeną Karczmarczyk, p. Beatą Rondoś- Krasnowską, p. Wandą Kozą oraz ks. Marianem Wyrwą udali się na wycieczkę do Lublina. Celem wyjazdu było obejrzenie przedstawienia teatralnego ,,Niesamowita historia małej S”. 

Spektakl w delikatny i kojący sposób dotykał niełatwych tematów: doświadczenia smutku, samotności i trudności w kontakcie z nieobecnym rodzicem. By móc rozumieć i nazywać te emocje młodzież potrzebuje wsparcia dorosłych, a teatr wydaje się najlepszym miejscem do rozpoczynania otwartej rozmowy o tym, co w każdym i każdej z nas najtrudniejsze do zaopiekowania. Niewiarygodna historia Małej S. wspierała umiejętności radzenia sobie ze smutkiem czy lękiem - nazywania, oswajania i opiekowania się trudnymi emocjami oraz budowania przyjacielskich relacji opartych na zdrowym wsparciu, zrozumieniu i poczuciu humoru.

            Kolejnym punktem programu stało się zwiedzanie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Dla większości uczniów była to pierwsza wizyta w tym Miejscu Pamięci. Podczas zwiedzania  zetknęli  się oni ze scenami z życia obozu, z miejscami, gdzie tysiące ludzi straciło życie. Wstrząsający obraz utworzyły portrety ludzi, którzy po przekroczeniu bramy obozu stawali się numerami, ale także: drewniane prycze, pasiaste ubrania, stosy butów i inne przedmioty, których Niemcy nie zdążyli zniszczyć. Niesamowicie przygnębiające wrażenie na uczniach zrobiły pomieszczenia, gdzie sortowano ludzi z nowo przybyłych transportów, łaźnia, komory gazowe, piece krematoryjne. Trudno sobie wyobrazić co przeżywali ludzie, którzy przekroczyli bramę tego miejsca kaźni.

            Dla każdego z uczestników tego wyjazdu była to lekcja historii na żywo, historii, o której powinien wiedzieć każdy, kto chce nazywać siebie Polakiem i patriotą. Pobyt w Majdanku uświadomił wszystkim wagę miejsca, które jest żywym dowodem na to, że należy doceniać i szanować fakt, iż żyjemy w wolnym kraju.